Навършиха се 15 години от създаването на ДП РАО
• Бизнес • Сп. Енерджи ревю - брой 4, 2019 • 04.07.2019
В началото на юни т. г. Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" (ДП РАО) отбеляза 15 години от създаването си. Открито е през 2004 г. с цел да управлява безопасно радиоактивните отпадъци, генерирани от АЕЦ и от ядрените приложения в медицината, промишлеността, науката и образованието.
Основната му дейност е свързана със събирането, манипулирането, предварителната обработка, преработката, кондиционирането, съхраняването и погребването на радиоактивните отпадъци, включително извеждането от експлоатация на съоръжения за управление на радиоактивни отпадъци.
ПОДОБНИ СТАТИИ
Приключи годишната профилактика на 5-и енергоблок на АЕЦ Козлодуй
ДП РАО с разширен обхват на акредитация
Тенденции в управлението на отработено ядрено гориво и радиоактивни отпадъци
Международният ядрен форум 2018 с акцент върху подходите за управление на АЕЦ
Управление на течни радиоактивни отпадъци
Започна строителството на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци
Освен от атомните електроцентрали, радиоактивни отпадъци се създават от ядрени приложения в индустрията, бита, медицината, селското стопанство и др. В промишлеността примери за такива са продукти като плътномери, нивомери, дебеломери, влагомери, везни, пепеломери, дефектоскопски уреди, неутрализатори на статично електричество в текстилната, хартиената, дървообработващата, мебелната индустрия и др. В бита най-често това са пожароизвестителни йонизационни датчици.
Радиоактивните отпадъци у нас, които не са от ядрената енергетика, се съхраняват в постоянното хранилище за радиоактивни отпадъци в Нови хан, създадено през 2006 г. Петнадесет години след създаването си, днес ДП РАО се гордее с високотехнологичните си иновации, сред които е новото съоръжение за плазмено изгаряне, влязло в експлоатация на площадката на АЕЦ Козлодуй през 2018 г.
С годишен капацитет общо 250 тона, плазмотронът преработва широк диапазон отпадъци, като провежда електрически ток през газов поток. Плазмените газове достигат температури от 5000 до 15 000°C и така отпадъците се разлагат на атомните им елементи. Съоръжението е изградено от международен консорциум, но технологията е усъвършенствана в България.
През март 2018 г. е въведен в експлоатация и Цехът за намаляване на размерите и дезактивация на материалите. През него за периода март 2018 г. - май 2019 г. са преминали 240 т материали. От ДП РАО отчитат над 99% успешно дезактивирани материали до нива "кандидати за освобождаване" от регулиране.